słupy telefoniczne i telegraficzne

Słupy telefoniczne i energetyczne

Drewniany słup jest z pozoru niczym więcej jak kawałkiem drewna, a w rzeczywistości jest niezwykle zaawansowanym i niepowtarzalnym elementem konstrukcyjnym wykorzystującym naturalne właściwości drzewa z którego został wykonany, ogromną wiedzę i doświadczenie dziesiątków osób które na przestrzeni nawet ponad jednego roku uczestniczyli w wielu etapach produkcyjnych. W efekcie powstaje produkt wyjątkowy i niepowtarzalny a przy tym lekki, wytrzymały, ekologiczny i ekonomiczny oraz doskonale komponujący się z otoczeniem.

Naszą podstawową produkcję stanowią słupy sosnowe (Pinus Silvestris) w zakresie długości od 7 do 16m oraz od 15 do 35cm średnicy znamionowej. Oferujemy wyłącznie słupy strugane, sezonowane wykonane według standardów:
- EN 14229
- DIN 48350
- BS 1990
Na specjalne zamówienie wykonujemy również inne wymiary oraz wprowadzamy zindywidualizowane kryteria selekcji jakościowej.
Nowością w naszej produkcji są słupy świerkowe (Picea Abies).
Najważniejszym aspektem procesu produkcyjnego jest jakość finalnego produktu. Aby to zapewnić przywiązujemy bardzo dużą wagę już do wyboru surowca dbając w pierwszej kolejności o selekcję siedlisk a następnie drzew o odpowiedniej średnicy i wybitnej strzelistości. Od momentu wycinki, podczas transportu do zakładu oraz na wszystkich etapach obróbki drewno na słupy jest traktowane ze szczególną troską tak aby nie uszkodzić jego naturalnej struktury. Zasadniczy proces produkcyjny – struganie – polega na pozbyciu się kory oraz warstwy łyka odsłaniając biel i pozostawiając idealnie gładką powierzchnię ale bez ingerencji w naturalną zbieżystość i kształt kłody. Na tym etapie odbywa się również główna kontrola jakości w wyniku której strugane słupy są sortowane na klasy jakościowe oraz wymiarowe.
Ostatnim etapem produkcyjnym jest sezonowanie. Wszystkie nasze produkty są sezonowane w warunkach naturalnych co jest czasochłonne, ale eliminuje zjawisko gwałtownych zmian wilgotności w drewnie, które to prowadzą do ponadnormatywnego pękania a co za tym idzie osłabienia właściwości mechanicznych przyszłego słupa.
Dzięki odpowiedniej logistyce oraz wykorzystaniu różnorakich środków transportu, począwszy od naczep ciężarowych przez wagony kolejowe, kontenery aż do statków morskich jesteśmy w stanie dostarczyć nasze słupy w każde miejsce na świecie, szybko i na czas.